Monopolarne Fale Radiowe 

wyszczuplanie na najwyższym poziomie!

Zabiegi z użyciem fal radiowych niwelują efekty starzenia, łagodzą obrzęki, niwelują zmarszczki, modelują owal twarzy, poprawiają elastyczność i napięcie skóry, redukują cellulit oraz nadmiar tkanki tłuszczowej. To bezpieczna alternatywa dla zabiegów chirurgii plastycznej.
Fale radiowe to fale elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości, określane jako RF. Obecnie są już szeroko rozpowszechnione w kosmetyce, fizjoterapii czy medycynie, mimo że dostępne są od niedawna.

W kosmetyce działanie fal radiowych polega na termolizie. Fale radiowe podgrzewają włókna kolagenowe do temperatury ok 40 stopni Celcjusza. Podczas zabiegu kolagen obkurcza się (4 – 6 miesięcy) a następnie ulega napięciu odnawiając przy tym swoją strukturę. Podwyższona temperatura pobudza także fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, powodując zwiększenie elastyczności skóry. Ogrzanie skóry właściwej i tkanki podskórnej powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zwiększenie metabolizmu tkankowego, zwiększenie transportu tlenu do tkanek oraz usuwanie produktów katabolizmu tkankowego. W przypadku gdy głównym celem w zabiegu jest redukcja tkanki tłuszczowej, fale radiowe działają na zasadzie selektywnej termoindukcji tzn. fala radiowa rozbija tłuszcz nie niszcząc przy tym otaczających naczyń krwionośnych i komórek nerwowych. Fale radiowe ułatwiają także penetrację związków aktywnych w głąb skóry. 

Podgrzanie głębszych warstw skóry zachodzi poprzez przepływ lub indukcję prądu elektrycznego wysokiej częstotliwości za pośrednictwem elektrod przyłożonych do ciała. Podgrzanie występuje wewnątrz tkanek a generujące pole elektromagnetyczne elektrody pozostają zimne.
Wyróżnia się fale monopolarne (Thermage), bipolarne (Radiage) lub multipolarne, co pozwala na odpowiedni dobór i kontrolę głębokości działania i temperatury.
Monopolarne – w takiej konfiguracji występują dwie elektrody. Jedna z nich, elektroda bierna (uziemiająca), styka się z ciałem pacjenta. Druga emituje promieniowanie o częstotliwości fal radiowych, które dociera przez ciało do elektrody biernej. Głębokość
i obszar podgrzania w tej metodzie jest większy niż w pozostałych. 

Mechanizm odmładzania i ujęrdniania:

Ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje, w zależności od czasu i mocy działania, skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację. Z wiekiem, włókien kolagenowych w skórze właściwej jest coraz mniej. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.

Zabiegi odmładzające z zastosowaniem fal radiowych wykorzystuje się głównie w celu:

 • spłycenia zmarszczek, 
 • poprawienia owalu twarzy, 
 • redukcji obrzęków pod oczami, 
 • redukcji podbródka, 
 • uniesienia opadających powiek, 
 • likwidacji obwisłych policzków. 

Mechanizm redukcji tkanki tłuszczowej:

Wytworzone przez fale radiowe ciepło indukuje w tkance tłuszczowej proces selektywnej termolipolizy, który prowadzi do rozkładu trójglicerydów, zawartych w adipocytach, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Dodatkowo obserwowane jest zwiększone krążenie krwi oraz przyspieszenie metabolizmu, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej.

Zabiegi takie wykorzystuje się przede wszystkim w celu:

 • konturowania ciała,
 • redukcji cellulitu,
 • zmniejszania obwodu poszczególnych partii ciała,
 • obkurczania i ujędrniania skóry ciała.
 • Kto bezwzględnie nie powinien poddawać się zabiegom radiofrekwencji?
 • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i wszelkimi metalowymi implantami w ciele,
 • w okolicy zabiegowej,
 • kobiety w ciąży i karmiące,
 • osoby chore na nowotwory oraz do 5 lat po leczeniu promieniowaniem jonizującym,
 • osoby z zaburzeniami czucia oraz zaburzeniami krążenia obwodowego.

Polecamy łączenia zabiegowe fal radiowych z mikro nakłuwaniem naskórka, mezoterapią mikroigłową oraz poprzedzającą cellulogią masażem vacuum.